Smaczny i zdrowy

Chleb esseński – blog zdrowotny

10 wartości płynących z jedzenia chleba esseńskiego

10 wartości płynących z jedzenia chleba esseńskiego

Chleb esseński zwany także chlebem Ezechiela, swój początek ma już w czasach Starego Testamentu. Wypieka się go w niskiej temperaturze i można go jeść nawet bez pieczenia. Tworzy się go z wykiełkowanego ziarna i co najważniejsze nie zawiera przetworzonych substancji, które są niezdrowe dla organizmu (drożdże, sól, mąka, mleko, konserwanty i substancje słodzące).

Jakie zdrowotne wartości płyną ze spożywania chleba esseńskiego?

Minerały i witaminy

Największa ilość minerałów i witamin znajduje się w nasionach, orzechach i ziarnach w momencie kiełkowania. Pieczenie w niskiej temperaturze pozwala na zachowanie większości wartościowych substancji odżywczych.

Enzymy roślinne

Głównymi składnikami tego chleba są m.in. ziarna żyta i pszenicy, które są na etapie kiełkowania. Produkcja polega na mieleniu ziaren, mieszaniu ich z wodą i gotowaniu przez 12 godzin. Dzięki temu część ziaren pozostaje surowych i mogą one w ten sposób zachować naturalne enzymy roślinne, które pomagają podczas trawienia orzechów i nasion.

Składniki, które szybko rosną

Jeżeli zalejemy ziarna wodą, zaczną one kiełkować już w ciągu kilku dni. Dzięki temu procesowi wytwarzają się witaminy A, B i C oraz większe ilości żelaza, wapnia, potasu i białka.

Źródło przeciwutleniaczy

Antyoksydanty mogą pomóc organizmowi zwalczać szkodliwe wolne rodniki, które mają bardzo zły wpływ na komórki w naszym ciele. Wywołują one m.in. choroby nowotworowe oraz różne choroby skórne. Chleb esseński ma w sobie pełno przeciwutleniaczy, które pomagają eliminować niekorzystne produkty przemiany materii z naszych organizmów. Dzięki temu możemy zapomnieć o przedwczesnym starzeniu się oraz ryzyko, że możemy zachorować na raka stanowczo się zmniejszy.

Łagodzenie reakcji alergicznych

Niektóre osoby mają uczulenie na pszenicę. Muszą one zwracać uwagę na to co jedzą praktycznie na każdym kroku. Pszenica w ich jadłospisie może spowodować niemałe problemy zdrowotne takie jak zaparcia czy nadmierna produkcja śluzu. Jedząc chleb esseński nie muszą się jednak o to martwić. Jest on wykonany z ziaren pszenicy, które dopiero kiełkują. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko na wystąpienie objawów reakcji alergicznych, ponieważ dzięki procesowi kiełkowania skrobia z pszenicy zamienia się w cukier.

Niewielka zawartość glutenu

Coraz więcej ludzi dowiaduje się o nietolerancji na gluten. Przeważnie takie osoby muszą odmawiać sobie jedzenia chleba (większość zawiera gluten w dużych ilościach). Dobrą wiadomością jest to, że chleb esseński BEE ma w sobie dużo mniej glutenu niż inne chleby pszeniczne. Osoby z nietolerancją glutenu mogą go więc jeść niemalże do woli.

Duża ilość białka i niewiele tłuszczu

Idealna opcja dla tych, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy. Zawartość tego chleba to jedyne 75% kalorii w porównaniu do innych pełnoziarnistych wypieków oraz dużo większa ilość białka. Warto też dodać, że zawiera jedynie 40% tłuszczu, który występuje  w innych chlebach.

Smak lepszy od chleba razowego

Proces kiełkowania sprawia, że część skrobi zamienia się w cukier. Sprawia to, że chleb ten ma słodszy smak, niż inne chleby pełnoziarniste.

Całkowicie naturalny

Wiele chlebów dostępnych na rynku zawiera pestycydy i wysoko przetworzoną mąkę. Chleb esseński natomiast jest całkowicie naturalny i nie zawiera żadnych przetworzonych składników oraz sztucznych substancji. Często nazywany jest także “żywym pokarmem”, ponieważ część składników możemy jeść na surowo.

Bogactwo błonnika

Skiełkowane ziarna zawierają bardzo duże ilości błonnika. Wyróżniamy dwa rodzaje błonnika : rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Ten pierwszy powoduje, że proces trawienny spowalnia i dzięki temu czujemy się syci na dłużej. Pozwala nam to na zgubienie kilku kilogramów. Pszenica zawiera błonnik nierozpuszczalny, który ma właściwości przeczyszczające i wspiera pracę żołądka.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com