Smaczny i zdrowy

Chleb esseński – blog zdrowotny

Dlaczego warto jeść chleb esseński?

Dlaczego warto jeść chleb esseński?

Warto mieć świadomość, że chleb esseński (https://www.bee.pl/terrasana-chleb-essenski-400-g-bio_p5388.html) z roku na rok cieszy coraz większym zainteresowaniem. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że wspomniane pieczywo będzie się zdecydowanie różnić od znacznej większości rodzajów chleba. Nie tylko powstaje z wykiełkowanych ziaren, ale również jest pozbawiony bardzo dużej liczby szkodliwych substancji, do których należy zaliczyć sól, drożdże czy konserwanty). Należy wiedzieć, że procedura związana z przygotowaniem tego rodzaju chleba sięga Starego Testamentu.

Czym różni się chleb esseński od tradycyjnego pieczywa?

Należy zdawać sobie sprawę, że omawiany rodzaj chleba nie zawiera w swoim składzie cukru. Jak wiadomo znaczna większość pieczywa dostępnego na rynku zawiera w swoim składzie wspomniany składnik. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że chleb esseński jest robiony z wykiełkowanych ziaren. Ponadto proces kiełkowania będzie zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem na uwolnienie praktycznie wszystkich istotnych składników odżywczych, które są przechowywane w pełnych ziarnach.

Z czego dokładnie powstaje chleb esseński?

Koniecznie trzeba wiedzieć, że chleb esseński w przeciwieństwie do znacznej większości chlebów dostępnych na rynku składa się tylko i wyłącznie z nieprzetworzonych i naturalnych składników. Ponadto godny uwagi jest fakt, że omawiany rodzaj pieczywa zawiera w swoim składzie różne rodzaju roślin strączkowych i ziaren. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim: soję, soczewicę, pszenicę, orkisz i jęczmień. 

Warto mieć świadomość, że chleb esseński jest nie tylko i wyłącznie zdrowy, ale również bardzo smaczny. Trzeba także zaznaczyć, że praktycznie wszystkie ziarna, a także rośliny strączkowe, z których robione jest pieczywo są uprawiane w organiczny sposób. Mogą tym samym bez żadnego problemu wykiełkować zanim zostaną przetworzone.

Dlaczego kiełkowanie ma tak istotne znaczenie?

Należy wiedzieć, że drobne ziarenka kukurydzy i pszenicy działają, jak złożone “maszyny molekularne”. Zadaniem enzymów, białek i genów jest bowiem zamienienie małych ziarenek w roślinę. W momencie, gdy dane ziarno otrzyma właściwe “sygnały” rozpoczyna się bardzo złożony proces biochemiczny. Nasiona nie tylko i wyłącznie zaczynają kiełkować, ale również pękają i wysyłają do ziemi splątania, które są nazywane kiełkami. Dopiero składniki odżywcze znajdujące się w glebie i ziemia doprowadzają do zamienienia tego niewielkiego materiału siewnego w roślinę.

Czy zboża, którym pozwolono w pełni wykiełkować, są znacznie zdrowsze?

Warto zdawać sobie sprawę, że kiełkowanie wywołuje bardzo duża liczbę reakcji biochemicznych w zbożu. Wspomniane kiełkowanie nie tylko zdecydowanie zwiększa ilość zdrowych składników odżywczych, ale również zdecydowanie zmniejsza liczbę szkodliwych substancji odżywczych.

Jedzenie freepik - pl.freepik.com