Smaczny i zdrowy

Chleb esseński – blog zdrowotny

Chleb esseński, czyli wszystko co warto wiedzieć na temat tego pieczywa

Chleb esseński, czyli wszystko co warto wiedzieć na temat tego pieczywa

Chleb esseński, znany również jako chleb Ezechiela, wspominany jest na stronach Biblii. To właśnie dzięki niemu biblijny prorok przetrwał roczny post. Jego receptura, aż po dziś dzień nie uległa większym modyfikacjom. Warto podkreślić, że ten rodzaj pieczywa  nie posiada w swoim składzie ulepszaczy, czy też substancji słodzących charakterystycznych dla współczesnych wypieków. Swoją wysoką wartość odżywczą zawdzięcza wykorzystaniu zarówno kiełkujących ziaren zbóż, jak i roślin strączkowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego chleba esseńskiego, jak i procesu jego wypieku to zapraszamy do lektury.

Chleb esseński – jak powstaje?

Chleb esseński od wieków wytwarzany jest według tej samej metody. Jej pierwszy etap polega na moczeniu ziaren ekologicznej pszenicy, orkiszu, prosa lub żyta, a także roślin strączkowych takich jak soczewica czy też drobna fasola w czystej, wcześniej przefiltrowanej wodzie. Gdy wymienione wcześniej ziarna zaczną kiełkować, poddaje się je procesowi mielenia. Następnie z otrzymanej gładkiej masy formuje się z nich bochenki chleba esseńskiego. Kolejnym etapem jest powolny zajmujący od 6 do 8 godzin wypiek pieczywa w temperaturze nie przekraczającej 45 ºC. Dzięki takiej obróbce termicznej pieczywo zachowuje swoje właściwości odżywcze. Właśnie w ten sposób otrzymuje się chleb nie zawierający w swym składzie ani drożdży, ani mąki. Jego formuła pozbawiona jest także substancji zarówno słodzących, zagęszczających, jak i spulchniających.

Chleb esseński – jakie wartości odżywcze zawiera w swym składzie?

Chleb esseński posiada wysoką zawartość wartości odżywczych.  Wynikają one przede wszystkim z wykorzystania do jego wypieku kiełkujących ziaren zbóż oraz roślin strączkowych. Jak powszechnie wiadomo wspomniane składniki stanowią bogate źródło składników pokarmowych. Dla przykładu zarówno kiełkująca pszenica, jak i żyto dostarczają naturalnego błonnika pokarmowego ,witaminę C oraz E, kwas foliowy i beta-karoten. Dodatkowo obfitują one także w liczne składniki mineralne takie jak: wapń (Ca), magnez (Mg), fosfor (P) , cynk (Zn) czy żelazo (Fe).

Kolejną zaletą połączenia ziaren zbóż z roślinami strączkowymi sprawia, że chleb esseński stanowi bogate źródło nie tylko łatwo przyswajalnych, ale także niezwykle cennych aminokwasów pochodzenia roślinnego, takich jak lizyna. Ten rodzaj pieczywa zawiera także liczne przeciwutleniacze, czyli związki skutecznie niwelujące szkodliwą działalność wolnych rodników.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com