Elektrokoagulacja i Epilacja

ELEKTROKOAGULACJA     I     EPILACJA

n

EPILACJA/KOAGULACJA  – to alternatywa dla klientów którzy mają kłopoty z nadmiernym owłosieniem, popękanymi naczynkami, włókniakami, brodawkami (tzw. kurzajkami) .

Elektrokoagulacja  (termoliza) to wszechstronny zabieg wykorzystujący właściwości prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości, który przepływając przez odpowiednie elektrody, wytwarza ciepło powodujące koagulację białka tkankowego. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod do usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała. Zabieg elektrokoagulacji jest krótki i odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych, a do tego całkowicie bezpiecznie, pozwala pozbyć się rozszerzonych naczynek krwionośnych. Jest wykorzystywany także do redukcji nadmiernego owłosienia, kiedy inne metody, jak np. terapia światłem, mogą okazać się nieskuteczne. Długość zabiegu zależy od rozległości zmian – maksymalny czas zabiegu to 30 do 60 min. w zależności od obszaru poddanego zabiegowi. Proces gojenia jest bardzo krótki i trwa w zależności od wrażliwości skóry. Skóra po zabiegu jest lekko podrażniona – zaczerwieniona.

W kosmetyce znajduje swoje zastosowanie w:
• usuwaniu nadmiernego owłosienia
• zamykaniu rozszerzonych naczynek krwionośnych /teleangiektazji/
• naczyniaków rubinowych i gwiaździstych
• usuwaniu brodawek (wirusowych , płaskich)
• włókniaków miękkich
• prosaków

Na powstawanie rozszerzonych naczyń krwionośnych  wpływ ma wiele czynników zarówno zewnętrznych (mróz, wiatr, chlorowana woda, nagła zmiana temperatury, nieodpowiednia pielęgnacja, światło słoneczne, sztuczne źródła ciepła, wysiłek fizyczny, ostre przyprawy, stres, alkohol i używki) oraz czynników wewnętrznych (zaburzona gospodarka hormonalna, uwarunkowania genetyczne). W początkowym stadium uwidacznia się rumień, zaczerwienienie skóry, które przemija, jednak z czasem utrwala się i pozostaje na stałe pod postacią sieci naczynek „niteczek” prześwitujących przez skórę – dochodzi do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych tzw. teleangiektazji.

Zabieg elektrokoagulacji prowadzi do trwałego zniszczenia ścian naczyń krwionośnych, które zostają wchłonięte przez układ krwionośny i limfatyczny, a następnie wydalone z organizmu.

Rozszerzone naczynka krwionośne (teleangiektazje) na twarzy, szyi i dekolcie to jeden z najczęstszych problemów skórnych, występują one niezależnie od płci i wieku.
Tworzą je naczynia włosowate oraz drobne tętnice i żyły. Teleangiektazje pochodzące z części tętniczej są drobne i czerwone, natomiast te pochodzące z części żylnej układu naczyń włosowatych są większe i mają kolor fioletowo-niebieski.

Długość zabiegu zależy od rozległości zmian – trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Zastosowanie elektrokoagulacji prowadzi do zamierania komórek epidermy, dzięki czemu zmiany są usuwane w sposób trwały. Jest praktycznie bezbolesny, jednak przy większych i głębszych zmianach stosuje się miejscowe znieczulenie. Nie wymaga rehabilitacji – zaraz po jego wykonaniu można wrócić do pełnej aktywności.

Kosmetyczka wykonująca zabieg nie rani ciała, jedynie dotyka igiełką miejsc, w których naczynko jest otwarte i pod wpływem impulsów elektrycznych – ścinających białko, naczynko samoistnie się zamyka i uszczelnia.

Małe naczynka w większości zamykane są jednorazowo. Przy większych naczynkach zabieg może wymagać powtórzenia.

Dla mniejszych naczynek wystarczają 1-2 zabiegi, dla naczynek większych lub sieci otwartych naczynek trzeba przygotować specjalną kurację i ustalić indywidualnie terminy wizyt. Efekty zamykania naczynek widoczne są zaraz po zabiegu, jednak proces gojenia się ranki trwa średnio 1-2 tygodni. Zamykać naczynka można o każdej porze roku.

 • Zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych
 • Usuwanie brodawek, torbieli, kaszaków, prosaków, włókniaków
 • Redukcja nadmiernego owłosienia

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień, stwardnienie, zasinienie, ból. Strupki, które mogą pojawić się po zabiegu goją się w ciągu kilku dni.

 PRZECIWWSKAZANIA:

 • Metalowe części w organizmie (implanty )
 • Nowotwory i stany po leczeniu nowotworów (chemioterapia )
 • Epilepsja
 • Choroby zakaźne
 • Trądzik pospolity lub różowaty
 • Czynne infekcje: bakteryjne (jak np. liszajec zakaźny), grzybicze, wirusowe

         (opryszczka, mięczak  zakaźny)

 • Menstruacja
 • Tendencje do tworzenia się keloidów (blizn przerosłych)
 • Choroby serca, rozrusznik serca
 •         Wiek poniżej 16 lat

.         Ciąża

.         Zaburzenia krążenia i krzepnięcia krwi

.         Nieuregulowana cukrzyca ( ze względu na utrudnione gojenie )

.         Nie wykonujemy zabiegów w okolicach pach i pachwin

.         Stosowanie leków przeciwzakrzepowych, antybiotyków

.         Egzema  ( łuszczyca w miejscu zabiegu)

.         Operacje chirurgiczne medycyny estetycznej

.         Uszkodzenia skóry  w miejscu poddanemu zabiegowi

.         Znamiona

.         Stany zapalne, gorączka

.         Trądzik różowaty, pospolity

.         Terapia retinoidami ( wit. A )

 PRZED I PO ZABIEGU PRZEZ 2-3 TYGODNIE NIE WYKONYWAĆ:

 • Peelingów enzymatycznych
 • Peelingów chemicznych
 • Peelingów mechanicznych
 • Peelingu kawitacyjnego
 • Mikrodermabrazji
 • Kwasów
 • Opalać się na słońcu lub w solarium
 • Wykonywać zabiegów chirurgicznych

Zabieg wykonujemy na wybraną partię ciała  tj. : twarz, łydki, uda, dekolt

Trwałe usuwanie nadmiernego owłosienia

Polega na umieszczeniu w mieszku włosowym miniaturowej sondy, o grubości dopasowanej do grubości włosa, wykonanej ze stali chirurgicznej, przez którą płynie prąd. Impuls elektryczny powoduje trwałe uszkodzenie macierzy włosa, w efekcie czego włosy przestają rosnąć. Ogniskowy rumień i obrzęk zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Elektroliza – jest metodą epilacji z wykorzystaniem prądu galwanicznego, czyli prądu stałego o niskim natężeniu. Prąd wprowadzony do mieszka włosowego powoduje wytworzenie sody kaustycznej, która niszczy komórki rozrodcze włosa. Zabieg wykonywany jest ujemnym prądem stałym, wywołującym chemiczny odczyn zasadowy niszczący tkankę cebulki włosowej. Zaletą elektrolizy jest skuteczne leczenie również zniekształconych mieszków włosowych (uszkodzonych przez domowe metody depilacji takie jak depilatory elektryczne, golarki, depilatory chemiczne oraz niewłaściwie wykonywaną depilację woskiem).

EPILACJA – usuwanie włosów razem z korzeniami (cebulkami) dotyczy również włosów siwych i blond.

bb

Częstotliwość:

Niezwykle istotna jest regularność wizyt w gabinecie i rezygnacja z dotychczas stosowanych metod usuwania owłosienia.

cc

Ile potrzeba zabiegów i kiedy będą widoczne efekty?

Dla mniejszych naczynek wystarczają 1-3 zabiegi, dla naczynek większych lub sieci otwartych naczyń trzeba nastawić się na dłuższą kurację. Efekty zamykania naczynek widoczne są zaraz po zabiegu, jednak proces gojenia trwa od 5 dni do 3 tygodni.
Zamykać naczynka można o każdej porze roku, przy czym należy pamiętać o zakazie opalania – przez miesiąc po zabiegu oraz stosowanie kremów ochronnych UV.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem (przez ok. 2 – 3 tygodnie) nie należy opalać się oraz wykonywać peelingów – chemicznych, mechanicznych, mikrodermabrazji, depilacji.

Jak wygląda skóra po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień, stwardnienie, zasinienie, ból. Strupki, które mogą się pojawić po zabiegu goją się w ciągu kilku dni – nie wolno ich zdrapywać, ponieważ może to doprowadzić do powstania blizny.

Jak postępować ze skórą po zabiegu?

 • w miejscu podrażnień unikaj środków na bazie alkoholu oraz oczywiście aktywnych kosmetyków – z kwasami, witaminą C, retinolem. W zamian stosuj kremy łagodzące na bazie alantoiny, pantenolu i bisabololu np. Alantan, Bepanten
 • stosuj zalecone miejscowe środki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, nawet do kilku dni po zabiegu
 • stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, najlepiej 50+ oraz bezwzględnie unikaj opalania – nawet do miesiąca po zabiegu

naczynka6

mn

 

mk